top of page

100 ZADAŃ NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI:

1. GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

2. "KRAKÓW - śladami historii"

Uczniowie klasy V w styczniu w ramach lekcji przyrody wykonali plakat " Kraków - śladami historii". Na plakacie tym przedstawili wszystkie najważniejsze zabytki Krakowa oraz krótką historię tych miejsc.

3. WYWALCZONA, NIEPODLEGŁA, POLSKA - film edukacyjny IPN

Obejrzenie krótkiego spotu IPN wykonanego z okazji zbliżającej się 100 rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości.

4. SYMBOLE NARODOWE I ICH ZNACZENIE

Obejrzenie przez całą społeczność szkolną filmu dot. symboli narodowych oraz ich historii i znaczenia. Zwrócenie uwagi uczniów na fakt, iż oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

5. ALFABET WSPÓŁCZESNEGO PATRIOTYZMU

Wykonanie plakatu "Alfabet współczesnego patriotyzmu" oraz podpisanie go przez całą społeczność uczniowską. Rozważania na temat: Co znaczy dzisiaj być patriotą.

6. 100 ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚCI 1918-2018 - Konkurs historyczno - plastyczny

Organizacja konkursu historyczno - plastycznego „100 ROCZNICA  NIEPODLEGŁOŚCI 1918- 2018”. Celem konkursu jest edukacja patriotyczna i obywatelska młodzieży oraz pielęgnowanie polskości i idei niepodległości oraz tradycji narodowych w  naszej Małej Ojczyźnie, pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni, fantazji, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia za pomocą środków plastycznych, podniesienie  świadomości narodowej i lokalnej, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa naszej Małej Ojczyzny. Wyniki konkursu oraz galerię zdjęć możesz zobaczyć tutaj.

7. WSPÓLNE ŚPIEWANIE HYMNU POLSKI

Przypomnienie krótkiej historii Hymnu Polski jako symbolu narodowego. Zwrócenie uwagi, że podczas wykonywania hymnu stoimy na baczność oraz zachowujemy powagę i spokój. Wspólne odśpiewanie wszystkich zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" 

8. ODCZYTANIE PRAC UCZNIÓW NT. PATRIOTYZMU

9. POLSKA FLAGA - Klasowy konkurs piosenki patriotycznej

11. OBLICZANIE GRANIC POLSKI Z ZASTOSOWANIEM SKALI

12. CZYM DLA MNIE JEST PATRIOTYZM?

Zadaniem uczniów kl. VII było napisanie wypracowania na temat CZYM JEST DLA MNIE PATRIOTYZM. Niektóre wypracowania były bardzo dojrzałe i poruszające zostały one odczytane społeczności szkolnej w trakcie apelu. Cieszymy się, że nasi uczniowie mają tak mądre i głębokie przemyślenia. Dwa z wypracowań możesz przeczytać poniżej

Patriotyzm 1 Patriotyzm 2

13. ROBIMY KOTYLIONY - warsztaty o treściach patriotycznych

17 kwietnia, Panie z Klubu Seniora w Kamionce Wielkiej i Gminnej Biblioteki Publicznej zorganizowały dla klas I-III warsztaty, podczas których dzieci wykonały biało-czerwone kotyliony. Miały również możliwość uczestniczenia w patriotycznej prezentacji multimedialnej wyświetlanej przez panie z biblioteki. Podczas zajęć dzieci również rozwiązywały rebusy i dowiadywały się ciekawostek historycznych przedstawianych w bardzo przystępny sposób. Na koniec zajęć uczniowie wypuszczali w niebo białe czerwone balony, do których były przyczepione życzenia dla Polski. Za tak rozwijające, pouczające i ciekawe zajęcia Paniom z Klubu Seniora w Kamionce Wielkiej i Gminnej Biblioteki Publicznej serdecznie dziękujemy!

14. SADZIMY RÓŻĘ NIEPODLEGŁOŚCI

23 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi Pani Dyrektor wraz z uczniami posadziła czerwoną różę, która została nazwana RÓŻĄ NIEPODLEGŁOŚCI. Nazwa nawiązuje oczywiście do zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Dniu Ziemi myślimy o tym, aby dbać o naszą Planetę (np. przez sadzenie roślin), ale pamiętajmy, że najpierw musimy zacząć od dbania o nasz wspólny dom na tej Ziemi, który nazywa się POLSKA.

15. GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

Zosia Jaworska z klasy VI zajęła I miejsce (kategoria klasy IV - VI) w XXVIII Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się 25.04.2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej.  W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie wybierali jeden tekst (utwór poetycki lub tekst pisany prozą) nawiązujący do tematyki patriotycznej. Zosia, jako laureatka konkursu, wystąpiła w kolejnym etapie konkursu – w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

16. "Cztery pokolenia na wsi" - spektakl patriotyczny

26.04.2018 r. uczniowie klasy VI i VII obejrzeli przygotowany przez Klub Seniora z Kamionki Wielkiej spektakl pt. ,,Cztery pokolenia na wsi", dzięki temu mogli lepiej poznać historię swojej małej ojczyzny. Przedstawienie opowiadało o troskach i radościach ludzi żyjących na przestrzeni stu lat - od odzyskania niepodległości do czasów współczesnych. Spektakl miał ciekawą formę, sceny z życia przeplatały się z utworami muzycznymi. Szczególnie w tym roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, warto zastanowić się, czy dobrze wykorzystujemy naszą wolność .

17. Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 MAJA

30 kwietnia uczniowie klasy IV, V oraz VI przygotowali  program artystyczny, w którym młodzież przedstawiła - słowem, gestem i piosenką – cenną lekcję historii. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym oraz aktorskim. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Na koniec każdy z uczniów otrzymał serce na którym miał napisać swoje imię. Serca te utworzyły flagę Polski która zdobi szkolną klatkę schodową. POLSKO ODDAJEMY CI NASZE SERCA!!!!!!

18. NASZE SERCA DLA OJCZYZNY - święto Flagi Polski

30 kwietnia podczas apelu z okazji zbliżającego się święta Matki Bożej Królowej Polski, Flagi Polski oraz Uchwalenia Konstytucji 3 Maja każdy z uczniów otrzymał serce na którym napisał swoje imię. Serca te utworzyły flagę Polski która zdobi szkolną klatkę schodową. Uczniowie podczas akademii odwołali się do znaczenia symboli państwowych oraz ich znaczenia w życiu każdego Polaka. POLSKA TO BRZMI DUMNIE!!! POLSKO ODDAJEMY CI NASZE SERCA!!!!!!

19. "Schody do Niepodległości"

W ramach akcji 100 zadań na 100 lat niepodległości klatka schodowa w naszej szkole zmieniła kolory na biało - czerwone. To w tym miejscu będziemy prezentować wszystkie działania w ramach wyżej wymienionej akcji oraz ważne wydarzenia, miejsca, które związane są z Polską i polskością. Każdemu, kto będzie kroczył schodami będą one przypominały o zbliżającej się bardzo ważnej rocznicy dla Polski - 100 LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI!!! oraz o bohaterach tamtych czasów i niezłomnych patriotach dzięki, którym dzisiaj możemy cieszyć wolnością.

20. Udział naszej uczennicy Zofi Jaworskiej w kolenym etapie Konkursu Recytatorskiego w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

21. "Gdy piosenka szła z wojskiem"- lekcja muzyki w kl.4

22. "Poznajemy polskie tańce narodowe: polonez, mazurek oberek kujawiak, krakowiak"- lekcja muzyki w kl.7

23. "Mazurek Dąbrowskiego i sybole narodowe"- lekcja muzyki w kl.4

24. MAPA POLSKI -układanie puzzli przez uczniów kl.III

25. Udział w programie "Polska - moja Ojczyzna"

Dnia 22 maja nasza szkoła brała udział w projekcie, którego celem było:

Budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po polsku, naszą Ojczyzną jest Polska. 

- Budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania dumy narodowej. 

- Poznawanie wybranych miast i regionów naszego kraju. Rozwijanie zainteresowania pięknem naszej Ojczyzny. 

26. Zdjęcia niepodległościowe

W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia dziewczynki odpowiednio w stroju sanitariuszki, a chłopcy w stroju żołnierza. Efekty sesji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Zresztą zobaczcie sami :-)

27.Wykonanie przez uczniów klas I – II na inaugurację obchodów stulecia niepodległości Polski papierowych kotylionów w barwach narodowych oraz biało – czerwonych kwiatów do dekoracji klasowej gazetki

28. Czytanie z uczniami klasy I wierszy o charakterze patriotycznym „Antologia małego patrioty.”

29. Nauka na pamięć wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. - kl.I

30. Zabawa w kodowanie – flaga Polski- maj 2018 z okazji Dnia Flagi

31. Zabawa w kodowanie – mapa konturowa Polski. - kl I -III

32. Nauka piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. - kl.I -III

33. Przeprowadzenie w dniu 11 maja w klasach początkowych konkursów o tematyce patriotycznej zatytułowanych: kl. I- II „Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem”, a w klasie III „Polska - Moja Ojczyzna”.

34. Zapoznanie z legendami związanych z początkami Państwa Polskiego: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Wars i Sawa”, „O smoku Wawelskim”.

35. Słuchanie i śpiewanie pieśni patriotycznych kl. I -VII na lekcjach muzyki i edukacji muzycznej

36. W ramach edukacji polonistycznej i społecznej klasy przeprowadzenie zajęć o tematyce patriotycznej. - kl. I -III

Przykładowe zagadnienia:

  • Godło, flaga i hymn państwowy. Czym są symbole narodowe dla każdego człowieka?

  • Kogo można nazwać patriotą? Patriotyzm i jego znaczenie w dniu dzisiejszym.

10 maja uczennice klas młodszych reprezentowały naszą szkołę podczas VIII Gminnego Konkursu Pięknego Czytania . Czytane przez uczestników teksty miały charakter patriotyczny i historyczny. Jak podczas wielu konkursów w tym roku tak i podczas tej rywalizacji nasze dziewczyny z Królowej Polskiej nas nie zawiodły. Julia Groń z klasy I i Monika Homoncik z klasy III zajęły zaszczytne drugie miejsce. Cieszymy się wraz z nimi sukcesem i życzymy wielu innych w pozostałych latach edukacji. Powodzenia:)Przykładowe zagadnienia:

  • Godło, flaga i hymn państwowy. Czym są symbole narodowe dla każdego człowieka?

  • Kogo można nazwać patriotą? Patriotyzm i jego znaczenie w dniu dzisiejszym.

38. Wirtualny spacer po obecnej i dawnych stolicach Polski.

39. Konkurs Historyczny: HISTORIA POLSKI OD 966r. DO 1918r.

13 czerwca 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs historyczny, w którym wzięli udział uczniowie z klas IV-VII (14 osób). Zakres tematyczny obejmował dzieje Polski od 966r. do 1918r. 
Wyniki konkursu:
I miejsce: Nikola Ząber- kl. VI
II miejsce: Mateusz Michalik-kl. VI
III miejsce: Konrad Jelito-kl. VII
Pozostali uczestnicy konkursu: Aleksandra Potoniec-kl.V, Krzysztof Groń-kl. VII, Zofia Jaworska-kl. VI,
Julia Rams-kl.IV, Marta Jelito- kl. V, Martyna Jawor-kl. iV, Bartosz Basiaga-kl.VI, Anna Krok-kl. V, Patryk Siedlarz-kl. VI, Julia Kruczek-kl. V i Kamil Tarasek- kl, IV. Galeria zdjęć

Mecz Polska-Senegal na Mundialu 2018 skupiał dziś (19.06.2018) po południu całą uwagę. Wielu Polaków zasiadło do kibicowania biało-czerwonym: przed telewizorami czy w strefach kibica. Również nasi uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami mogli obejrzeć wspólnie mecz kibicując nasz piłkarzom. Mimo mocno trzymanych  kciuków i mocnych okrzyków za reprezentację Polski naszym nie udało się pokonać przeciwników. Chociaż wynik nie był zadowalający i momentami emocje sięgały zenitu to wspaniale było przeżywać to wszystko we wspólnocie jak prawdziwi POLSCY PATRIOCI ze swoimi na dobre i na złe. Dziękujemy wszystkim za obecność i stworzoną wspólnotę. 

W Gminnym Konkursie Ortograficznym klas II-III Szymon Kłębczyk z klasy III zajął III miejsce. Gratulujemy mu z całego serca, gdyż tekst dyktanda patriotycznego nie był łatwy. Posiadał dużo trudności ortograficznych związanych z naszą ojczyzną. Jednak pomimo dużej rywalizacji udało się naszemu mistrzowi i zakwalifikował się na podium. Brawo!!!

42. Udział uczniów w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Doliny Królówki z okazji IX Świętojanek pt. „Pocztówka dla Niepodległej”.

43. Akademia na rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 upamiętniająca wybuch II Wojny Światowej

44. Pokaz słowno - muzyczny "Moja Ojczyzna"

17 września naszą szkołę odwiedził artysta z pokazem słowno- muzycznym o tematyce patriotycznej. Na początku przypomniane zostały symbole narodowe oraz drogi Polski do wolności, a następnie nastał czas na wspólne uczenie się i śpiewnie pieśni patriotycznych tych bardzo i mniej znanych. Uczniowie byli zachwyceni wszyscy chętnie śpiewali i nawet były bisy.

45. Biało - Czerwony 2 rajd dzieci św. Kingi

Dnia 18 września 2018 w ramach obchodów 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI uczniowie naszej szkoły na zaproszenie organizatora rajdu Szkoły Podstawowej nr: 2 w Kamionce Wielkiej wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Boguszy wzięli udział w rajdzie na Czarną Kępicę. Wszyscy uczestnicy byli ubrani w barwy narodowe. Na początku organizator Pan dyrektor Mariusz Popiela przywitał zebranych i odśpiewano Hymn Państwowy. Później była wspólna integracja, śpiewanie pieśni patriotycznych i smaczny poczęstunek w jakże pięknych okolicznościach przyrody (widoki zapierały dech w piersiach). Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i organizację spotkania, która była na bardzo wysokim poziomie. Wyprawa ta uświadomiła na  w jak pięknych okolicach mieszkamy oraz jakich wspaniałych sąsiadów mamy. Dziękujemy !!!!

46. Dar od Stowarzyszenia Doliny Królówki

Dnia 11 września nasza szkoła z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości otrzymała stojak na flagi (wraz z flagą Polski i Unii Europejskiej) od Stowarzyszenia Doliny Królówki. Serdecznie dziękujemy w imieniu uczniów jak i nauczycieli za tak piękny prezent, który zdobi korytarz naszej szkoły. 

47.Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali rekreacyjnej. Dla swoich kolegów i koleżanek pięknie czytali przedstawiciele klasy 6 i 7 przygotowani pod kierunkiem polonisty. W związku z obchodami 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości zaprezentowali oni wiersze oraz legendy związane z historią naszego kraju.

48. Robimy kotyliony w ramach zajęć świetlicowych

49. Jesteśmy Polką i Polakiem...

Uczniowie uczęszczający na świetlicę poznawali najważniejsze symbole narodowe, śpiewali piosenki patriotyczne i uzupełniali karty pracy dot. naszej Ojczyzny jej sąsiadów, najdłuższych rzek oraz symboli narodowych.

50. Wyjazd klas starszych do kina na film "Dywizjon 303 . Prawdziwa historia"

51. Patriotyczne śpiewanie podczas przerw szkolnych

11 października, miesiąc przed obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, społeczność szkolna rozpoczęła przygotowania do świętowania tak ważnej dla nas Polaków rocznicy od słuchania i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które odbywało się podczas wszystkich przerw lekcyjnych tego dnia. Na tę okazję przygotowano śpiewniki patriotyczne oraz kącik, gdzie uczniowie mogli usiąść do wspólnego śpiewania.

52. Stworzenie mini śpiewnika na 100 rocznicę niepodległości Polski

Wydrukowane śpiewniki posłużyły w czasie wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni w podczas przerw oraz będą niezbędne w czasie uroczystej akademii 9 listopada z okazji 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Pobierz śpiewnik.

53. Ozdobienie korytarza szkolnego kotylionami

Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną, przygotowując się do obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zrobili kotyliony, które ozdobiły dolny korytarz szkoły. 

54. Wyklejanie Godła Polski - uczniowe kl. II oraz uczniowie świetlicy szkolnej

55. Porządkowanie cmentarza przez uczniów

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły  nie zapomnieli o  cmentarzu wojennym w Królowej Polskiej i z chęcią uporządkowali nagrobki pochowanych tutaj  34 żołnierzy z armii austriacko-węgierskiej i 7 z armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w okresie I wojny światowej. 

Panie świeć nad ich duszami.

56.Gazetka na świetlicy

Świetlica również przyłączyła się do konkursu "Tworzymy  dla niepodległej" i jej wychowankowie zrobili gazetkę niepodległościową.

57. Światełko dla żołnierzy

W  ramach działań patriotycznych uczniowie naszej szkoły jak co roku w okresie listopadowym odwiedzili pobliski cmentarz w Królowej Polskiej, na którym pochowanych jest 41 żołnierzy walczących podczas  pierwszej wojny światowej. Dzieci z klas 0-III wraz z wychowawczyniami niosąc znicze i kwiaty ozdobiły pomniki poległych, a także pamiętały o nich w modlitwie.

58. Nauka piosenki "Co to jest niepodległość"

Dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną uczyły się śpiewać piękną piosenkę "Co to jest niepodległość". Każdego, kto chciałby jej posłuchać odsyłamy na następującą stronę https://www.youtube.com/watch?v=-mI645aCTgo, natomiast słowa piosenki można pobrać tutaj SŁOWA

59. Żywa lekcja historii

12 października 2018r. odbyła się w naszej szkole „ żywa lekcja historii”  z udziałem Sybiraka, pana Jana Stanka, który już po raz czwarty gościł w murach naszej szkoły. Pan Jan nie miał beztroskiego dzieciństwa, jak my. Przyszło mu spędzić młode lata na wygnaniu wraz ze swoją najbliższą rodziną z dala od Ojczyzny na dalekiej Syberii. 10 lutego 1940r. w nocy zapukali do drzwi jego domu w Szczepanowie w województwie tarnopolskim  funkcjonariusze NKWD i dali kilkanaście minut na spakowanie się, po czym musieli w pośpiechu opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane. Jesteśmy Panu Janowi bardzo wdzięczni, że zechciał wcielić się w rolę wyjątkowego nauczyciela historii. Całą relację z tak niesamowitego spotkania spotkania z można obejrzeć klikając link żywa lekcja historii.

60. Wykonanie zaproszeń i plakatu na obchody 100 lecia odzyskania niepodległości

Uczeń kl. VII Patryk Siedlarz zaprojektował w programie CANAVA piękne zaproszenia oraz plakat okolicznościowy na obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Dziękujemy bardzo. 

61. Wystawa prac naszych uczniów w MCDN w Nowym Sączu

UW Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu od początku listopada można oglądać prace uczniów Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej. Prace wykonano z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie barwnie przedstawili temat: "Czym jest dla mnie wolność!" oraz symbole narodowe będące przedmiotem dumy każdego Polaka.

62. Profile facebookowe znanych polaków

Galeria facebookowa w SP w Królowej Polskiej, ukazująca profile znanych Polaków. Wśród nich znaleźli się: Jędrzej Śniadecki, Ignacy Mościcki, Maria Curie Skłodowska czy też Władysław Szafer

63. Zapoznanie z „Legendą o białym orle” - uczniowie kl.II

64. Konkurs "Tworzymy dla niepodległej"

Celem konkursu było stworzenie gazetki klasowej o tematyce niepodległościowej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tj. 9 listopada 2018 r. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia bo gazetki były naprawdę ciekawe i pomysłowe. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa II, w kategorii klas starszych klasa V.

65. Ojczyzna , naród, państwo, wolość, polskie symbole narodowe, patriotyzm – co znaczą te pojęcia dla uczniów klasy II - zajęcia o tematyce patriotycznej.

66. Zabawa w kodowanie – zabawy, krzyżówki, quizy dotyczące Święta Niepodległości

67. Nauka wiersza „11 Listopada” L. Wiszniewskiego - uczniowie kl. II

68. Podziwianie ojczystej przyrody

Wycieczki piesze po najbliższej okolicy, wycieczka klas I – III na Wzgórze Świętego Krzyża

69. ”Orzeł Biały- najpiękniejsze godło”- konkurs klasowy dla dzieci - kl.II

Wyklejanie godła Polski i poznanie historii – wygładu godła Polski na przestrzeni wieków.

70. Udział uczniów w XIV Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej, który odbył się 6 listopada 2018 r. w Kamionce Wielkiej. Po wysłuchaniu recytacji uczniów z szkół podstawowych i  gimnazjów publicznych  z terenu gminy Kamionka Wielka komisja konkursowa postanowiła nagrodzić reprezentantów naszej szkoły. Julia Kruczek zdobyła III miejsce w kategorii drugiej za recytację utworu „Moja piosnka II”- autor C.K. Norwid. Patryk Siedlarz zdobył I miejsce w kategorii III za utwór „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”- autor L. Staff. 

71. Udział uczniów w Gminnym konkursie Pieśni Patriotycznej

Martynka Książkiewicz uczennica naszej szkoły godnie reprezentowała naszą społeczność w XIII Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej zajmując II miejsce w kategorii I. Martynka podbiła serca jury piosenką "Taki kraj"

72. Konkurs wiedzy z historii i języka polskiego: ,,Jedenastu wspaniałych na jedenastego listopada".

73. Odsłonięcie portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego

O godzinie 11.00 odsłonięto portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonała Pani dyrektor Anna Dudzińska oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Tuż nad portretem zamieszczono słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: "Kto nie zna przeszłości, nie jest godzien teraźniejszości i niewart przyszłości". 

74. Przypinki niepodległościowe dla każdego ucznia

Podczas akademii każdy uczeń szkoły oraz inni uczestnicy dostali przypinki na których znajdowała się twarz Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz inf., że w tym roku obchodzimy !00 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

75. Tort NIEPODLEGŁOŚCIOWY

Po akademii 9.11.2018 nastąpiło uroczyste zdmuchnięcie świeczek na Torcie NIEPODLEGŁOŚCIOWYM.  Tort był wspaniały, a jego barwy nawiązywały do barw narodowych. Wszyscy pomagali  w zdmuchnięciu świeczek, a następnie chętnie pałaszowali tort.

76. Zakopanie "Kapsuły czasu" z przesłaniem dla potomnych

Dnia 9.11.2018 o godzinie 12.30  zakopano uroczyście "Kapsułę czasu" nieopodal posadzonej w kwietniu "Róży niepodległości". W kapsule umieszczono list(przeczytaj treść listu) z przesłaniem dla przyszłych pokoleń wraz z podpisami wszystkich uczestników obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zdjęcia społeczności szkolnej.

77.List do przyszłych pokoleń

Nisanie listu do przyszłych pokoleń przez klasę VII na lekcjach języka polskiego(przeczytaj treść listu), który umieszczono w "Kapsule czasu"

78. Scenariusz obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W ramach projektu 100 zadań na 100 lat niepodległości szkoła nawiązała współpracę z emerytowaną nauczycielką języka polskiego, która z własnej inicjatywy napisała scenariusz akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rękopis scenariusza zabezpieczony i schowany w archiwum szkolnym dla przyszłych pokoleń. 

79. Oglądanie filmu "Niepodległość"

14. 11. 2018 roku cała społeczność szkolna zebrała się w sali rekreacyjnej, aby obejrzeć wspaniały film "Niepodległość". „Niepodległość” to pełnometrażowy film dokumentalny utworzony z archiwalnych materiałów z lat 1914 – 1923. Film pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. „Niepodległość” to także zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

80. Lekcja języka polskiego w klasie V, temat: W sercach Niepodległa

81. Pacynki niepodległościowe

Uczniowie kl.IV w ramach lekcji j.angielskiego własnoręcznie robili "pacynki niepodległościowe", które ożywały w ich rękach i "śpiewały" hymn Polski po angielsku.

82. Udział w Gminnym Koncercie dla Niepodległej

Patryk Siedlarz jako laureat Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej wystąpił podczas Koncertu dla Niepodległej, który odbył się w Kamionce Wielkiej 10 listopada 2018 r. Był to jeden    z punktów programu w ramach  finału obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

83. PRAWA DZIECKA - poznajemy postać Janusz Korczaka

​W dniu 19.11.2018 roku odbył się,  przygotowany przez SU, apel poświęcony tematyce Praw Dziecka. Uczniowie szkoły zostali zapoznani z listem wystosowanym  z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przez Rzecznika Praw Dziecka - pana Marka Michalaka. Następnie z uwagą obejrzeli  prezentację multimedialną dotyczącą  praw dziecka  i krótki film pt. „Lekcje z Januszem Korczakiem” www.youtube.com/watch?v=S2nWD-4ziM8. 

Uczniowie w czasie akademii zapoznali się krótko  z dzieciństwem oraz działalnością na rzecz dzieci w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej Janusza Koraczaka wielkiego pedagoga i przyjaciela dzieci.

84. Wyjazd na spektakl "Pan Tadeusz. Obrazy" - kl.VI-VIII

85. Stworzenie zadkładki na stronie internetowej szkoły ROK DLA NIEPODLEGŁEJ

86. Zatańczmy poloneza

Nauka Poloneza polskiego tańca narodowego, dawniej zwanego tańcem dworskim.

87. Gra niepodległościowa

Dziewczynki z klasy VIII zrobiły w Scrachu grę niepodległościową. W grę można zagrać klikając w poniższy link.

https://scratch.mit.edu/projects/264363184/

88. 2018 Rok Ireny Sendlerowej

"Każdemu, kto tonie, 

należy podać rękę!!!"

Irena Sendler

W związku z kończącym się rokiem Ireny Sendlerowej dnia 6.12.2018 odbył się w naszej szkole apel  poświęcony tej wspaniałej bohaterce, która w trakcie II wojny światowej niosła pomoc żydowskim dzieciom ratując je od niechybnej śmierci z rąk Niemców, jednocześnie ryzykując własne  życie. Zachęcamy do odwiedzenia profilu facebookowego poświęconego Pani Irenie Sendler https://pl-pl.facebook.com/rokirenysendlerowej/.

89. Udział w konkursie Nowej Ery "PROJEKT Z KLASĄ"

Nasz projekt "100 zadań na 100 lat niepodległości" został zgłoszony do konkursu Nowej Ery "PROJEKT Z KLASĄ". Wszystko o zgłoszonym projekcie można przeczytać na stronie https://www.projektzklasa.pl/component/projektzklasa9/projekt/1974.

90. Mikołaj dawniej i dziś

Wizyta św. Mikołaja w naszej szkole była świetną okazją do przypomnienia krótkiej historii postaci św. Mikołaja oraz zwrócenia uwagi, że Święty Mikołaj jako "dziadek z brodą" jest stosunkowo nowym tworem.

Gdybyśmy cofnęli się w czasie np. do XVII wieku (czasy Trylogii Sienkiewicza) to byśmy nie zobaczyli nikogo w takim stroju roznoszącego prezenty. Zresztą to samo dotyczy czasu zaborów i Polski międzywojennej, czyli II RP (1918 - 1939). Dawniej gdybyśmy zapytali o św. Mikołaja to uzyskalibyśmy odpowiedź, że był on biskupem z Miry (obecnie miasto Demre w Turcji)oraz zapewne usłyszelibyśmy legendy związane z postacią tego wyjątkowego świętego, o tym jak rozdawał ludziom prezenty i czynił cuda. Uczniowie mogli też dowiedzieć się jakie prezenty otrzymywały dzieci w okresie międzywojennym tuż po odzyskaniu niepodległości. 

91. Udział w konkursie Tradycje Świąt Bożego Narodzenia - oczami dziecka"

Uczniowie klas: I, II, III I IV wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Tradycja Świąt Bożego Narodzenia - oczami dzieci". Organizatorem konkursu była Fundacja Rozwoju Sądecczyzny w ramach realizacji projektu pt. "Rozwijamy wspólnie działania - upowszechniając tradycje", współfinansowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 29 listopada br. jury w składzie: Pani Anna Majda - koordynator projektu z ramienia Fundacji, Pani Grażyna Michalik - pracownik GOK w Kamionce Wielkiej i Pani Elżbieta Velarde Vasquez nauczyciel historii w SP w Królowej Polskiej, dokonały oceny prac. 

1. miejsce otrzymała klasa II, 2. miejsce klasa I, 3. miejsce klasa IV i 4. miejsce klasa 3.

5 grudnia br. w siedzibie Fundacji w Starym Sączu nastąpi uroczyste wręczenie nagród. Jedną z głównych nagród była wycieczka do pracowni produkcji bombek "ARMAR", gdzie uczniowie mieli okazję poznać historię oraz techniki produkcji bombek choinkowych.

92. Tradycyjne ozdoby świąteczne

Wychowankowie świetlicy szkolnej w ramach zajęć wykonali łańcuchy z papieru i ozdobili nimi choinkę. Jest to ukłon w stronę tradycji i ekologii jednocześnie, a tak ozdobiona choinka wygląda niesamowicie.

93. PAMIĘTAMY O STARSZYM POKOLENIU POLEK I POLAKÓW

Uczniowie naszej szkoły  uczeni szacunku do starszego pokolenia bo wiedzą, że ludzie Ci są skarbnicą wiedzy historycznej i życiowej mądrości. W tym roku swój szacunek i miłość wyrazili wykonując, pod okiem Pani Danuty Siedlarz, stroiki bożonarodzeniowe dla osób starszych i samotnych mieszkających w okolicy. Do stroików została dołączona własnoręcznie robiona kartka z życzeniami. Tuż przed świętami delegacja uczniów odwiedziła starsze osoby, które nie kryły wzruszenia i były mile zaskoczone niespodzianką.

94. STROIKI BOŻONARODZENIOWE - kultywujemy tradycję

Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski konkursie stroików bożonarodzeniowych. Dzieła naszych uczniów były wspaniałe, a jurorzy mieli wielki problem z wyborem tego najpiękniejszego. Celem konkursu było min.

  • edukacja dzieci w zakresie poznawania obyczajów, symboliki i znaczenia świątecznych elementów związanych z obrzędowością ludową,

  • kultywowanie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia,

  • rozwijanie kreatywności, innowacyjności poprzez pobudzenie aktywności twórczej dzieci,

  • kształtowanie wyobraźni plastycznej,

  • rozwijanie zdolności manualnych.

95. KULTYWUJEMY TRADYCJĘ PRZODKÓW- Wigilia szkolna

Wigilia szkolna to najpiękniejsza i zarazem najbardziej wzruszająca uroczystość, która organizowana jest w naszej szkole. Poczucie wspólnoty i radość ze zbliżającego się cudu narodzin Bożej Dzieciny zgromadziło na sali rekreacyjne uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły . Oficjalnego rozpoczęcia dokonała p. Anna Dudzińska - dyrektor szkoły, witając wszystkich bardzo serdecznie. Program artystyczny przygotowany przez dzieci kl. I-III pod czujnym okiem nauczycieli: Pani Jadwigi Rysiewicz, Danuty Siedlarz oraz Eweliny Książkiewicz był bardzo bogaty, a wspólne kolędowanie przyniosło wiele radości zebranym.  W tym roku wigilia szkolna miała szczególny charakter, gdyż przypadała w roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w czasie akademii uczniowie biorący w niej udział wspomnieli jak spędzali Wigilię Polacy w czasie niewoli i jak przechowywali i pielęgnowali w swych sercach polskość. Uczniowie podkreślili, że to właśnie dzięki takim Polakom Polska ponownie powróciła na mapy Europy, a naszym zadaniem jest iść ich śladami. Najważniejszą częścią akademii były długo wyczekiwane osobiste życzenia i łamanie się opłatkiem zgodnie z tradycją ojców.

96. Podziękowania z MCDN w Noym Sączu

Do naszej szkoły wpłynęły podziękowania z MCDN w Nowym Sączu za przygotowanie okolicznościowej wystawy z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę  Niepodległości.

97. Napisanie artykułu do kwartalnika "Wieści Gminne" w którym opisano projek "100 zadań na 100 lat niepodległości". Artykuł pojawi się w I numerze "Wieści Gminnych" w 2019 roku.

98. Pamiątki okresu międzywojennego

Wystawa pamiątek okresu międzywojennego min. epopeji narodowej "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza

z 1921 r.

99. Udział akcji "Rekord dla Niepodległej"

100. "Ciemności Kryją Ziemię"

Udział nauczyciela historii w projekcie edukacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod nazwą „Ciemności Kryją Ziemię”, który ma na celu wsparcie nauczycieli i młodzieży szkół Małopolski w zakresie poszerzenia wiedzy o Holokauście i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Projekt obejmuje pięć konferencji naukowych (składających się z wykładów i warsztatów) dla nauczycieli w pięciu miastach małopolskich subregionów (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów i Nowy Targ) oraz wyjazdu studyjnego uzupełnionego o specjalnie przygotowane warsztaty.

Please reload

czym dla mnie jest patriotyzm
bottom of page